עבירות תעבורה

מעטים האנשים בישראל שלא עברו מעודם עבירת תעבורה. עבירות התעבורה הנן רבות ומגוונות בחומרתן, החל מעבירות קלות דוגמת דו"ח תנועה בגין אי חגירת חגורת בטיחות או אי מתן זכות קדימה, עובר לעבירות בינוניות בחומרתן כגון נהיגה ללא רישיון נהיגה, נהיגה בשכרות  או נהיגה בזמן פסילה ועד לעבירות חמורות דוגמת הפקרה אחרי פגיעה ("פגע וברח"),  גרימת מוות בנהיגה רשלנית ועד הריגה.

הוראות החוק העיקריות המסדירות את הטיפול בנושא דיני תעבורה הנן פקודת התעבורה [נוסח חדש], ותקנות התעבורה, תשכ"א-1961. עם זאת, היות ודיני התעבורה הם חלק בלתי נפרד מגוף החקיקה הפלילי ישנה חשיבות בלתי מבוטלת גם לחוקים ופסיקה מתחום הדין הפלילי ובמיוחד חוק העונשין, תשל"ז-1977 וחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משלוב], תשמב"-1982.

העונש הקבוע בפקודת התעבורה לעבירות המפורטת בו הוא מאסר שנתיים או קנס ובנוסף על כך רשאי בית המשפט, לפסול את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה, לצמיתות או לתקופה מסוימת או עד שיתמלאו התנאים שקבע בית המשפט. לגבי עבירות מסוימות קבועים בפקודה עונשי פסילת מינימום שבית המשפט מחויב בהם.

מתי להתייעץ עם עורך דין לתעבורה

העצה הטובה ביותר לכל נהג החשוד בביצוע עבירת תנועה היא להתייעץ בהקדם האפשרי עם עו"ד לענייני תעבורה. ייעוץ עם עו"ד לענייני תעבורה ישפר במאוד את מצבו של הנהג העומד להיבדק ו/או להיחקר ו/או להיעצר ע"י שוטר התעבורה ופעמים רבות אף יטה את המצב הראייתי בתיק לטובתו של הנהג.

נהיגה בשכרות

עבירת נהיגה בשכרות הנה עבירה אשר שכיחותה עולה בשנים האחרונות. מערכת המשפט מתייחסת לנהיגה בגילופין בחומרה רבה. העונש הקבוע לצד העבירה בחוק הוא כאמור מאסר שנתיים או קנס ובנוסף על כך פסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משנתיים, ואם כבר הורשע על עבירה זו בשנה שקדמה לאותה עבירה – פסילה לתקופה שלא תפחת מארבע שנים. במידה והרישיון נשלל לתקופה של מעלה משנה יהיה הנהג מחויב במבחני רישוי מחדש.

הגדרת החוק לנהיגה בשכרות

לפי החוק אדם נחשב שיכור אם ריכוז האלכוהול בגופו עולה על 50 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם או על 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף. נהגים צעירים, נהגים חדשים ונהגים מקצועיים מוגדרים שיכורים, אם בגופם יש אלכוהול בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם או על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף. בנוסף לכך נהיגה בשכרות כוללת גם אדם שבגופו נמצא סם מסוכן.

על בדיקת שכרות

במידה ולשוטר חשד סביר כי הנהג מצוי תחת השפעת אלכוהול הוא רשאי לדרוש בדיקת אלכוהול ע"י בדיקת נשיפה (ינשוף) הנעשית במקום בו הנהג נתפש. במידה והנהג מעורב בתאונת דרכים רשאי השוטר לדרוש דגימת שתן או בדיקת דם הנעשות במעבדה/מוסד רפואי.

היה ונמצא אלכוהול באחת מהבדיקות הנ"ל – תוצאות הבדיקות ישמשו כראייה בבית המשפט!

בדיקת ינשוף

ריבוי תאונות הדרכים הנגרמות כתוצאה מצריכת אלכוהול וסמים  מביא לכך שמשטרת ישראל ומערכת המשפט מחריפות את האכיפה והענישה במקרים של נהיגה תחת השפעה.

האכיפה מוגברת ונעשית ע"י ניידות הנמצאות בד"כ באזורי בילוי ועוצרות נהגים לבדיקת ינשוף.

מכשיר הינשוף הנו מכשיר אלקטרוני אשר נשיפה לתוכו מפיקה פלט המציג את ריכוז האלכוהול בליטר אוויר.

הבדיקה פשוטה מאד, נעשית בשטח, אינה מצריכה פעולה פולשנית ולכן הפכה להיות לחלק בלתי נפרד מאכיפת המשטרה.

על אף הטענות באשר לאמינות הבדיקה, כיול המכשיר ואמינותו – תוצאת בדיקת ינשוף הנה ראייה קבילה בבית משפט.

מתי נעשית בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף תיעשה כאשר לשוטר ישנו חשד כי הנהג או האחראי על ההגה מצוי תחת השפעת אלכוהול או סמים. במידה ובניידת אין מכשיר ינשוף רשאי השוטר לעכב את הנהג עד להגעת ניידת אשר בה מכשיר או לחילופין להורות לחשוד להגיע לתחנת המשטרה הקרובה.

אופן ביצוע בדיקת ינשוף

כאמור, תוצאת בדיקת הינשוף קבילה כראייה בבית משפט אך ביצוע הבדיקה חייב להיעשות תחת הקפדה על כך שבמשך 15 דק לפניה הבדיקה נאסר על הנהג לשתות, לעשן או להקיא. כמו כן המכשיר חייב לעבור כיול כל 24 שעות ואסור שהבדיקה תיעשה במקום בו יש אדי אלכוהול או סיגריות  שכן אלו משפיעים על תוצאותיה. על הנהג לבצע שתי נשיפות אל פיית המכשיר בהפרש של דקה.

סירוב לביצוע בדיקת ינשוף, מבחינת החוק, כמוהו כהודאה בעבירה של נהיגה בשכרות ולמרות זאת ישנם מקרים בהם בית המשפט מזכה למרות הסירוב לבדיקה מסיבות כאלו ואחרות (מחלת אסטמה, צריכת תרופות וכו').

התייעצות עם עורך דין במקרים של תוצאות חיוביות בבדיקת ינשוף

תוצאות חיוביות בפלט מכשיר הינשוף מצביעות על הימצאות אלכוהול מעל המותר בגופו של הנהג וכתוצאה מכך מקבל הנהג כתב אישום והזמנה לדין.

על אף שתוצאות בדיקת ינשוף קבילות בבית המשפט ניתן לעתים לתקוף את קבילות הבדיקה ע"י התייחסות לאופן הבדיקה, תקינות מכשיר הינשוף, זמן ביצוע הבדיקה מרגע עיכוב החשוד וכו'. במקרים לא מעטים מזכה בית המשפט את הנאשם מחמת הספק ולכן כדאי מאד להתייעץ עם עורך דין לענייני תעבורה לצורך בדיקה מדוקדקת של אופן ביצוע הבדיקה ותוצאותיה.

 

עבירות מהירות

תקנה 54 לתקנות התעבורה מפרטת מהי המהירות המרבית שבה ניתן לנסוע בכל סוג דרך ולכל סוג רכב. כאשר אדם נוהג מעל המהירות המרבית המצוינת בחוק ובתמרורים בכביש לסוג הרכב בו הוא נוהג ובסוג הדרך, הוא בעצם נוהג במהירות מופרזת.

אין כמעט אדם בישראל בעל רישיון רכב/אופנוע שלא קיבל מתישהו בחייו דו"ח בגין ביצוע עבירת תנועה. עבירות תנועה שהעונש בצידן הוא קנס מהוות את רוב עבירות התנועה. לאדם שקיבל דו"ח תנועה יש 90 יום מהרגע שנמסר הדו"ח ע"י השוטר לשלמו. במידה ואותו אדם סבור כי הדו"ח ניתן בשוגג או שלא בצדק, באפשרותו להגיש בקשה לביטול הדו"ח תוך 30 יום מהרגע בו נמסר על ידי השוטר או לבקש להישפט, זאת יש לעשות תוך 90 יום מרגע מסירת הדו"ח. במידה ובעל הרכב הוא לא זה שביצע את העבירה ניתן לבקש להסב את הדו"ח לאדם שנהג ברכב וביצע את העבירה, זאת תוך 30 יום מהמועד בו נמסר הדו"ח ובגיבוי של תצהיר עו"ד. 

בסמכות התובע המשטרתי לקבל בקשה לביטול דו"ח במקרים בהם הוא נוכח כי לא בוצעה כל עבירה, כאשר קיימת טעות מהותית  בפרטים שנרשמו של מבצע העבירה (תפסו את האדם הלא נכון), כאשר הדו"ח אינו קריא ואם סבר כי אין עניין לציבור בהמשך ההליכים. ישנה גם אפשרות לבקש להמיר את הדו"ח לאזהרה ללא קנס או נקודות וזאת במידה ועובר העבירה לא ביצע כל עבירות תנועה בשנים האחרונות. 

 במידה והתובע המשטרתי החליט לדחות את הבקשה לביטול הדו"ח, ניתן לבקש להישפט תוך 30 יום מרגע קבלת ההודעה, וזאת ע"י מילוי הספח המצורף להודעת התשלום ושליחתו באמצעות דואר רשום.

מצלמות מהירות

עולם התחבורה בארץ השתנה מאד בשנים האחרונות בעקבות פרויקט א3 של משרד התחבורה – פרויקט הצבת מצלמות מהירות בכבישים מועדים לפורענות. המצלמות מופיעות לא רק בכבישים מהירים אלא גם בצמתים סואנים כדי לאתר פורעי חוק המבצעים עבירות תנועה.

מצלמות המהירות מצלמות רכבים הנוסעים בניגוד לחוק ובאופן אוטומטי נשלח דו"ח לבעל הרכב ובו צירוף התמונות המצולמות ואפשרות לתשלום קנס שכמוהו הודאה בביצוע העבירה ורישום נקודות. גובה הקנס נגזר מסוג הדרך בה צולם הרכב (עירוני/בין עירוני) וגובה המהירות בה נתפס.

אותן מצלמות מספקות למדינה הכנסה  של עשרות מיליוני שקלים  בשנה בגין הדו"חות הנשלחים אך כמה מאתנו בודקים לעומק האם הדו"ח שהתקבל בדואר אכן מדויק? רוב הנהגים לא מעוניינים להיכנס לעובי הקורה וממהרים לשלם את הקנס ולספוג את הנקודות.  ישנם לא מעט מקרים בהם ביקשו נהגים להישפט ובסופו של דבר נמצא שהם אכן לא ביצעו עבירה.

קיבלתם דו"ח על מהירות מופרזת?

בידיכם שתי אפשרויות:

  1. לשלם את הקנס ולהודות בביצוע העבירה או
  2. לבקש להישפט.

בכל מקרה בחנו היטב את הפרטים: תאריך ושעת הדו"ח, האם אתם או אחר נהג ברכב? הביטו היטב בתמונות המצורפות המציגות את לוחית הרישוי שלכם ובדקו האם היה לידכם כלי רכב אחר שיכול להיות שהוא זה שנסע במהירות מוגברת אך בשל הקרבה קלטו המצלמות את לוחית הרישוי שלכם?

קיבלתם דו"ח ולא מצורפת אליו תמונה? התמונה היא הראיה החשובה ביותר ולכן במידה והדו"ח הגיע בלעדיה תוכלו לפנות למשטרה ולבקש אותה. במידה והיא לא תימצא ייתכן והדו"ח יבוטל.

לסיכום , לרוב אנשים ממהרים לשלם את הקנס מבלי לבדוק ולהתייעץ. במקרים רבים – עורך דין בעל ותק וניסיון יידע למצוא את הדרך כדי להפחית ואף לבטל את הקנס ואת צבירת הנקודות.

 

עו"ד תעבורה יאיר נדשי הנו בעל ניסיון רב בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות תעבורה. במהלך שנות עיסוקו צבר עו"ד נדשי הצלחות רבות בתיקי תעבורה.