כיום, בעידן המידע והטכנולוגיה, מחשבים נוכחים כמעט בכל אספקט בחיינו. הם מסייעים לנו בביצוע עבודתנו, מעשירים את ידיעותינו בנושאים מגוונים, מספקים לנו בידור ופנאי  ואף עוזרים לנו לשמור על קשר אחד עם השני. בעבר, רוב מכשירי החשמל היו "טיפשים" ונעדרו תחכום. כיום ישנם מכשירים חשמליים רבים אשר ניתן להגדירם כמחשבים לאור המורכבות שלהם, התחכום והעובדה כי ניתן לבצע באמצעותם פעולות עיבוד נתונים שונות כמו למשל טלפונים סלולאריים (כאלו המכונים סמרטפונים או טלפונים "חכמים").

אין זה פלא כי לאור המקום המרכזי שהמחשבים ממלאים בחיינו הם משמשים גם עבריינים לצורך לביצוע עבירות. בשנת 1995 חוקקה הכנסת את חוק המחשבים בו נקבעו ההסדרים המשפטיים השונים הנוגעים לשימוש במחשבים. בחוק נכללו הסדרים השאובים מדיני עונשין, נזיקין, ראיות ועוד. חשוב להבחין בין סוגי העבירות השונות המערבות מחשב. בין העבירות הללו ניתן למנות עבירות אשר בהן המחשב או החומר שמאוכסן על גביו הם אובייקט המטרה של העבריין ובניגוד להן עבירות פליליות "קלאסיות" מכל הסוגים והמינים כמו לדוגמא מרמה, סחיטה, פדופיליה ועוד שבהן המחשב משמש ככלי לביצוע העבירה.

מה מוגדרת כעבירות מחשב

העבירות בהן המחשב הוא המטרה, מוגדרות כעבירות מחשב לפי חוק המחשבים וביניהן ניתן למנות חדירה לחומר מחשב שלא כדין, חדירה לחומר מחשב כדי לעבור עבירה אחרת, שיבוש או הפרעה לחומר מחשב, מידע כוזב או פלט כוזב ועריכה והפצה של וירוס מחשב. חדירה לחומר מחשב שלא כדין הינה בעצם עבירה של פריצה למחשב על מנת להשיג גישה לחומר כלשהו שנמצא על גבי המחשב כל זאת מבלי לקבל אישור מראש מבעל המחשב. שיבוש או הפרעה לחומר מחשב הינה עבירה שבמסגרתה העבריין פועל על מנת לשבש או להפריע לעבודה התקינה של המחשב. בנוגע לעריכה או הפצה של וירוס מחשב מדובר בהעברה של תוכנה בין מחשבים אשר יכולה לגרום נזק למחשב או לחומר אשר מאוכסן בו.

אכיפה והתייחסות לעבירות מחשב

חשוב לציין כי למרות שהעבירות הללו נתפסות כפחות מזיקות או פחות חמורות מעבירות פליליות "קלאסיות", עונשי המאסר שנקבעו בחוק על עבירות מחשב הינם כבדים (בין 3-5 שנות מאסר) והמגמה בפסיקה הינה להטיל עונשים מרתיעים על העבריינים אשר נתפסו מבצעים עבירות מחשב. בשנים האחרונות הוגברה האכיפה של עבירות מחשב, הוקם מפלג חקירת עבירות מחשב במשטרת ישראל כמו כן הוקמו יחידות לחקירת עבירות אלו במחוזות השונים.