מדובר במגוון רחב של עבירות כדוגמת עבירות כלכליות (עבירות על חוקי המס, ההגבלים העסקיים וניירות  ערך), עבירות בשירות הציבורי (מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מורשה, עבירת שוחד) עבירות מחשב ועוד , כאשר המשותף לכל העבירות הללו הוא שבניגוד לעבירות פליליות אחרות אשר מערבות אלימות, עבירות צווארון לבן נעשות ללא כל אלימות, במהלך פעילותו השגרתית של העבריין בארגון. מדובר בתחום משפטי חדש שקיים רק כ 50 שנה ורק בשנים האחרונות האכיפה של העבירות הללו הפכה להיות אפקטיבית.

מהי עבירת צווארון לבן

הגדרה ממצה אשר יכולה להבהיר בצורה טובה מהי עבירת צווארון לבן היא "עבירה של אדם מכובד בעל מעמד חברתי גבוה במהלך עיסוקו המקצועי"- הגדרה שניתנה ע"י הקרימינולוג האמריקאי אדווין סטרלנד משנת 1939. מדובר בעצם בעבירות, הפרות חוק, הנעשות ע"י אדם אשר משתמש במעמדו, בכוחו, בהשפעתו או באמון שניתן לו במסגרת הארגון שבו הוא מועסק ,כל זאת במטרה להשיג רווח לא חוקי או מטרה לא חוקית.

ענישה

במשך שנים, המדינה נהגה להתייחס לעבירות צווארון לבן כאל עבירות פליליות החורגות מהעבריינות הקשה והמסורתית ועל כן נדירים היו המקרים בהם המדינה ביקשה לעצור עד תום ההליכים חשודים אשר נאשמו בעבירות צווארון לבן.  בנוסף, הענישה על העבירות הללו הייתה רחוקה מזו אשר הייתה מושטת על עבירות פליליות מסורתיות. בשנים האחרונות, לאור המאבק בפשיעה החמורה והמאורגנת, מוגשים יותר ויותר כתבי אישום הנוגעים לעבירות כלכליות, עבירות מס, שוחד מרמה והפרת אמונים כמו כן המדינה מתייחסת לאותם עבריינים המואשמים בעבירות צווארון לבן כמו שהיא מתייחסת  לעבריינים ה"פשוטים". בניגוד לעבר, המדינה מבקשת פעמים רבות כי בית המשפט יורה על מעצר עד תום ההליכים במקרה של עבירות צווארון לבן והעונשים אשר מוטלים על אותם עבריינים חמורים יותר ממה שהיו בעבר. על כן, מומלץ מאוד לחשוד בעבירת צווארון לבן להצטייד בעו"ד הבקיא בתחום המשפטי הרלבנטי כבר מהרגע הראשון בו הוא מגלה כי המשטרה או גוף אכיפה אחר של המדינה (לדוגמא רשות המיסים, רשות ניירות ערך וכו') חושדים בו בביצוע עבירה כלשהי.